هر سال بهار با تولد دوباره طبیعت میلیون های ماهی قرمز به سمت مرگ سوق داده میشوند
هر سال عید 5 میلیون قطعه ماهی قرمز میمیرند
بیایید از این پس سال نو مرگ را به آنها هدیه نکنیم
هدیه ما به آنها آزادی باشد
تُنگ هر چه بزرگ باشد باز هم تَنگ است

بیایید امسال ماهی قرمز نخریم

تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره های زمانی 15 اسفند تا 15 فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید ندارد.
80 سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم.
جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد. در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف اب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند.
اگر ایرانی ها میدانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید,سیب قرمز یا انار را در آب رها میکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد.
هر سال ایام عید 5 میلیون قطعه ماهی میمیرند 5 میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین , به خاطر هیچ. و عجیب نیست بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت.
عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد.
عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سین طراحی و نقاشی نکرده است.

ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد لطفاً ماهی قرمز نخرید.


نوشته شده در تاریخ جمعه 18 اسفند 1391    | توسط: farzad    |    |
نظرات()