نام علمی: Panthera pardus
نام عمومی: Leopard (پلنگ)

در گذشته و در عهد باستان بر این باور بوده اند که پلنگ دو رگه ای است از شیر  lion و یوزپلنگ Panther. نام پلنگ Leopard هم از دو واژه یونانی Leo به معنی شیر و Pardos به معنی یوزپلنگ نر ، گرفته شده است. لازم به ذکر است که واژه Panther در آمریکای شمالی به کوگار Cogar ( گربه سانی از جنس پوما Puma ) و در آمریکای جنوبی به جاگوارjaguarگفته می شود.

خانواده: Felidae

زیستگاه اصلی : آفریقا و بخش های جنوبی اوراسیا

وضعیت بدنی: بین 4 گربه بزرگ دنیا ، کوچکترین آنهاست و از نظر جثه ، بعد از ببر و شیر و جاگوار قرار می گیرد. پلنگ پاهای نسبتا" کوتاه ، بدن کشیده و جمجمه بزرگی دارد. از نظر فیزیکی می توان گفت که شباهت زیادی به جاگوار دارد اگر چه معمولا" کوچکتر است.
پلنگ هایی که سیاه هستند ، چه آنها که کاملا" سیاهند و چه آنها که پوست بسیار تیره ای دارند ، در واقع از گربه سانان بزرگ هستند که بین عوام به " یوزپلنگ سیاه Black Panther " شهرت دارند.

در بین گربه سانان خالدار بزرگ ممکن است عده ای پلنگ را با جاگوار یا چیتا  اشتباه بگیرند. نقش بدن پلنگ مثل گل هایی است که تو خالی هستند اما خز چیتا فقط با خال هایی ساده پوشیده شده است و داخل حلقه های روی خزجاگوار هم خال های سیاهی به چشم می خورند .
پلنگ قادر است حیونات بزرگتر از خود را هم شکار کند به این دلیل که جمجمه بزرگی دارد که به او این امکان را می دهد که بتواند به خوبی از ماهیچه های قوی آرواره اش کمک بگیرد. نرها به طور قابل ملاحظه و محسوسی ، بزرگتر از ماده ها هستند.

وزن: پلنگ نر حدودا" بین 81 تا 198 پوند / 37 تا 90 کیلوگرم وزن دارد و این درحالیست که جنس ماده در نهایت به وزنی حدود 62 تا 132 پوند / 28 تا 60 کیلوگرم خواهد رسید.


طول بدن: طول سر و بدنش به 35 تا 75 اینچ / 90 تا 190 سانتیمتر می رسد و طول دمش بین 24 تا 34 اینچ / 60 تا 110 سانتیمتر است.

ارتفاع: بلندی بدنش از زمین تا شانه ها 18 تا 31 اینچ / 45 تا 80 سانتیمتر است.

وضعیت زندگی: پلنگ در وحش یکی ازگربه سانان بسیار موفق است و این موفقیت را مدیون چند چیز است. نوع شکارگری اش ، چرا که از هر حیوانی که بتواند شکارش کند ، تغذیه می کند. نوع زندگی و تطابق با محیط چرا که در هر محیطی از جنگل های بارانی گرفته تا بیابانها قادر است به زندگی اش ادامه دهد. توانایی اش در حرکت چرا که قادر است با سرعتی حدود 60 کیلومتر در ساعت حرکت کند. پلنگ بخاطر قدرتش در بالا کشیدن از درختان شهرت دارد و عادت دارد که روزها روی شاخه درختان به استراحت بپردازد. شناگر ماهریست اگر چه که قدرت بدنی برخی گربه سانان مثل ببر را ندارد. علاوه بر اینکه دونده سریعی است ، می تواند پرشی تا ارتفاع بالای 6 متر داشته باشد و به همین دلیل قادر است به راحتی به بالای درختان بپرد. او بیشتر اوقات روزش را به استراحت بر بالای شاخه درختان ، زیر صخره ها یا میان علف ها می گذراند.

شکار و تغذیه: پلنگ یک شکارچی شب است و خیلی از شکارهایش را شب ها انجام می دهد اگر چه گاهی در طول روز هم به شکار می پردازد بخصوص زمانی که هوا ابری است. همانطور که اشاره شد از تنوع غذایی گسترده ای برخوردار است. شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که از سوسک گرفته تا گاو های نر 900 کیلویی جزو طعمه های این حیوان هستند.

تولید مثل: دوران بارداری ماده بین 90 تا 105 روز به طول می انجامد و در نهایت بین 2 تا 4 توله متولد می شوند اما معمولا" فقط یکی یا دو تا از توله ها زنده می مانند و به بلوغ می رسند. آنها کور بدنیا می آیند اما بعد از 10 روز چشم هایشان باز می شود. در یکسالگی قادر خواهند بود که به تنهایی زندگی کنند اما بین 18 تا 24 ماه از زندگیشان را با مادر سپری می کنند. حدود 40 تا 50 درصد از توله ها به بلوغ نمی رسند .

طول عمر: بین 10 تا 15 سال در وحش اگر چه در اسارت قادرند تا بیش از 20 سال هم عمر کنند.

زندگی پلنگ سیاه و پلنگ معمولی فرقی با هم نداره شاید تنها تفاوتش این باشه که پلنگ سیاه نتونه مثل پلنگ های معمولی استتار کنه تو پسب بعدی بیشتر از این گربه سان بزرگ عکس میذارم

منبع:raazebaghaa.irو...

نوشته شده در تاریخ جمعه 4 شهریور 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات()