هاسکی جز نژادهایی است که بطور مستقیم از تبار سگ سورتمه هست . تجزیه و تحلیل dna آن بیانگر آنست که آنها یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ هستند .
زادگاه سیبرین هاسکی , در سیبری , روسیه هست .
سیبرین هاسکی جز نژادهایی است که بسیار اجتماعی هست و نیازمند است تا با چندین سگ دیگر و یا انسانها وقت خود را بگذراند . اگر شما روزانه بیش از ۸ ساعت کار می کنید و سگ دیگری ندارید , خرید سیبرین هاسکی اصلا به شما توصیه نمی شود .
اگرچه سیبرین هاسکی رفتار بسیار مهربانانه ای با خانواده ی خود دارد , اما معمولا هاسکی ها رفتار دوستانه ای نیز با غریبه ها دارند . پس اگر شما به دنبال سگی هستید که محافظ نیز باشد , بی شک آن سگ , سیبرین هاسکی نخواهد بود .
سیبرین هاسکی , نژاد دیده بان نیست , اگرچه شاید کسانی که هاسکی را نمی شناسند و یا ندیده باشند از شباهتش نسبت به گرگ بترسند , اما اگر شما سگی می خواهید که سگ گارد باشد و به طور غریزی حس حفاظت از شما و املاک شما را داشته باشد , هاسکی انتخاب بی موردی است .
آنها جز یکی از سالمترین نژادها هستند . این بدان معنی است که تعداد کمی از مشکلات ژنتیکی در آنها دیده شده است .
سیبرین هاسکی بطور غریزی , کندن حفره و سوراخ در حیاط را دوست دارد , حال اگر شما جز کسانی هستید که محوطه سازی حیاطتتان از اهمیت بالایی برایتان برخودار است , هاسکی به شما پیشنهاد نمی شود .هاسکی رفتار بسیار مهربانانه ای با کودکان دارند , یکی از دلایل این امر آنست که آنها عاشق توجه هستند , اما با این حال به علت خود سری ای که در هاسکی ها هست , می بایست در زمان حضورش , مراقب کودک باشید تا زمانی که تمامی آموزشها را دیده باشد و به درستی انجام دهد و همچنین کودک را به عنوان عضو جدیدی در خانه پذیرفته باشد .
آنها بسیار تمیز هستند , این تمیزی را از رسیدن به خود بدست آورده اند , به گونه ای که بسیاری از دارندگان هاسکی می گویند که هاسکی اشان در حد یک گربه به تمیزی و لیس زدن خود می پردازد .
آنها بیشتر زوزه می کشند تا آنکه پارس کنند .
عدم توجه به آنها و یا نداشتن ورزش و فعالیت مناسب روزمره , به نتیجه ای چون زوزه کشیدن بیش از حد را به همراه خواهد داشت , جویدن مبلمان و . . . نیز از نتایج دیگر این بی توجهی خواهد بود . آنها عاشق توجه اعضای خانواده اشان هستند .
اگرچه سیبرین هاسکی به طرز چشمگیر و خیره کننده ای نژاد زیبایی است , اما این نژاد به ندرت گزینه ی مناسبی برای اولین دارندگان سگ هست .
این نژاد هرگز نباید بدون غلاده رها باشد . سیبرین هاسکی عاشق دویدن است اما می بایست در محیط بسته بدود , در غیر اینصورت اگر در فضای باز و بدون غلاده بدود , احتمال اینکه شما , سیبرین هاسکی خود را گم کنید و یا حتی اتفاق بدتری بیفتد , نیز هست . لطفا تصور نکنید که اگر سیبرین هاسکی شما آموزش دیده است , این آموزش کافیست که شما بدون غلاده سیبرین هاسکی را به بیرون و یا . . . ببرید . هاسکی ها می توانند با استفاده از توانایی های خود , درها را باز کنند و کارهایی از این قبیل برای یک هاسکی مشکل بزرگی نیست , آنگاه هست که دیگر توسط صاحبان و یا مربیان خود دیده نمی شوند .
سیبرین هاسکی رنگهای متعددی دارد , از رنگ سیاه تا سفید خالص در استاندارد fci مجاز شناخته شده است . انواع نشانه گذاری بر روی سر , شایع است ، از جمله ی آنها , الگوهای قابل توجهی است که در بسیاری از نژادهای دیگر یافت نمی شود .
کت و پوشش سیبرین هاسکی از بسیاری از نژادهای دیگر ضخیم تر است , که شامل دو لایه هست , لایه ی داخلی متراکم تر از لایه بیرونی هست . موهایی که در لایه ی بیرونی وجود دارد و همچنین لایه داخلی از هاسکی محافظت می کند . هاسکی از این محافظت بطور موثر در برابر زمستان قطب شمال بهره می برد . آنها قادرند تا هوایی در حدود ۵۰- تا ۶۰- درجه سانتی گراد را تحمل کنند . در ضمن باید گفت موی بلند در هاسکی ها قابل قبول نیست و خارج از استاندارد هاسکی است .

نوشته شده در تاریخ شنبه 19 شهریور 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات()