نتایج تحقیقات رفتارشناسان نیوزلندی نشان می دهد که کبوترها هم مثل میمون ها و هم اندازه انها ریاضی را می فهمند و می توانند اعداد را مرتب کنند.
محققان نیوزلندی به سرپرستی دکتر<دامیان اسکارف>روان شناس دانشگاه <اوتاگو>در نیوزلند نتایج شگفت انگیزی را درباره گروهی از <پرنگان ریاضی دان>به نام <کبوتر>در مجله علمی ساینس منتشر کردند.
گفتنی است توانایی درک مفاهیم انتزاعی از جملهخ اعداد,تا کنون فقط در عده کمی از حیوانات مثل میمون ها شناخته شده بود.
اکنون با این تحقیقات,مدارک جدیدی به دست آمده که نشان می دهد تعداد ریاضی دانان دنیای حیوانات بیش از آن است که تا کنون گمان می کردیم.
حدود 15 سال پیش نتایج یک پژوهش در مجله ساینس منتشر شد که نشان می داد میمون های ماکاکو(میمون های دم کوتاه)  می توانند تصاویر را بر مبنای شماره ای که بر روی هر یک از آنها نوشته شده است,مرتب کنند.
این محققان نیوزلندی با استفاده از همان روش,تحقیق دیگری را روی سه کبوتر انجام دادند و در نهایت شگفتی دریافتند که کبوتر ها هم , چنین توانایی هایی دارند.
دکتر<اسکارف>و همکارانش, ابتدا پرندگان را در جعبه هایی که از داخل با صفحات لمسی رایانه ای تجهیز شده بود, قرار دادند.
یک مجموعه سه تایی از عکس هم محتوای یک,دو و سه شکل یکسان در برابر این کبوترها قرار داده شد.
آنها برای مرتب کردن عکس ها (به کمک نوک زدن روی صفحه لمسی) به نحوی که ترتیب صعودی اعداد در آنها رعایت شود,جایزه می گرفتند.
محققان برای بررسی احتمال واکنش بصری کبوترها از نشانه هایی به جز اشکال مشابه, از تصاویری که محتوای مخلوطی از اشکال مختلف,آن هم با ابعاد,رنگها و مساحت های متفاوت بودند,استفاده کردند.
این کار برای وادار کردن کبوترها به کاربرد عددها به جای دیگر محرکهای حسی بود.
محققان در ادامه دست به ازمایش توانایی کبوتر ها برای مرتب کردن دو عدد کاملاً تازه از بین یک تا 9 زدند و متوجه شدند که این پرندگان در 74 درصد موارد,این جفت ها را به درستی چیده اند.
دکتر <اسکارف>در این باره می گوید:<هر چند کبوترها توانایی مشابهی نسبت به میمون ها نشان می دهند, اما زمان بیشتری را (حدود یک سال,در مقایسه با مهلت دو ماهه میمون ها)صرف یادگیری می کنند.
در واقع باید نمونه های بسیار زیادی را نشانشان داد تا بفهمند متغیر اصلی,تعداد شکل هاست,حال آنکه میمون ها برای یادگیری چنین چیزهایی بهتر عمل می کنند.>

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات()