در سال 1966 و در پایان دوران صید تجاری نهنگها,تعداد نهنگ های گوژ پشتی که در اقیانوس آرام شمالی زندگی می کردند,تنها به 1400 عدد می رسید.
اما امروزه به مدد ممنوعیت جهانی شکار نهنگ, محققان می گویند که حداقل 21 هزار نهنگ گوژپشت در تمام دنیا زندگی می کنند و براساس گزارشی حتی ممکن است تعداد آنها بیشتر از این هم باشد.
بر اساس پروژه ویژه ای که<ساختار جمعیتی,میزان فراوانی و وضعیت نهنگ گوژ پشت>نام دارد,تعداد نهنگ ها طی سه سال متوالی بازشماری شده.در این پروژه سه ساله که از سال2004 آغاز شد,گروهی شامل صدها دانشمند از سراسر جهان,باله دمی بیش از 18 هزار نهنگ گوژ پشت را از آلاسکا تا گوآتمالا و از فیلیپین تا روسیه عکس براداری کردند.
این شاخص در نهنگ های گوزپشت همانند اثر انگشت در انسان منحصر به فرد است وحاوی نوعی طرح رنگ امیزی مخصوص است.
دانشمندان برای بر آورد تعداد نهنگ های گوژپشت,عکس های گرفته شده از نهنگ های گوژپشت شمال اقیانوس ارام (در اطراف حاشیه اقیانوس آرام,از کالیفرنیا تا کامچاتکا)را با عکس های گرفته شده از نهنگهای گوژپشت جنوب اقیانوس ارام , مقایسه کردند.
(نهنگ ها برای زاد و ولد به این نواحی که پنج هزار کیلومتر دورتر است,می روند.)آنها در ادامه از تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات عکاسی های انجام شده به عدد 21 هزار رسیدند.
رقم 21 هزار نشان می دهد که جمعیت این نهنگ ها از زمان ممنوعیت صید آنها آفزایش بسیار چشمگیری یافته است,هر چند که بعضی از دانشمندان معتقدند که با ادامه روند فعلی می توان در آینده ای نزدیک به عدد 125 هزار نهنگ گوز پشت در سراسر جهان نیز دست یافت.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات()