آفتاب پرست چگونه رنگ پوست خود را تغییر می دهد؟

پوست آفتاب پرست ها از چند لایه تشکیل شده است که اولین لایه آن شفاف است.
در زیر این لایه شفاف,چند لایه دیگر وجود دارد که هر کدام دارای رنگدانه های ویژه ای هستند که در درون سلول های ویژه ای قرار دارند.
همه این سلول ها را<کروماتوفرو>یا<سلول های رنگ دانه دار>,می نامند.
ترتیب رنگ های موجود در این لایه ها بسیار جالب است.
در اولین لایه رنگدانه دار,دو نوع سلول به نام های <گزانتوفور>و<اریتروفور>وجود دارند که گزانتوفورها دارای رنگ دانه زرد و اریتروفور ها دارای رنگ دانه های قرمز هستند.
این سلول ها تحت تاثیر دستگاه عصبی هستند و بسته به دستور صادر شده از مغز می توانند رنگ دانه های خود را در تمام سلول پخش کنند یا آنها را در کیسه های کوچکی در درون سلول, ذخیره کنند.
این ویزگی باعث می شود که بسته به فرمان مغز,این لایه فقط به رنگ قرمز یا فقط به رنگ زرد و یا به صورت مخلوطی از این دو رنگ, یعنی نارنجی,دیده شود!
در زیر این لایه,لایه ای از سلول ها به نام<ایریدوفور>قرار دارد.نام دیگر این سلول<گوآنوفور>است.
این سلولها, حاوی بلورهای ریز شفافی از جنس ماده ای به نام <گوآنین>هستند.
این بلور ها بی رنگ هستند ولی عمل آنها مانند منشور های میکروسکوپی است!
سلول های این لایه نیز مانند تمام لایه های رنگدانه دار,تحت فرمان مغز هستند.‍
هنگامی که این بلور ها در سلول های این لایه پخش شده باشند, از میان تمام رنگ های نور تابش شده به پوست, فقط طیف نوری آبی رنگ حاصل از شکست نور باز می تابانند.
از ترکیب شدن این نور ابی با رنگ لایه بالایی,رنگ های جدید ب دست می آید.
مثلاً اگر در لایه بالایی فقط رنگ دانه های زرد فعال باشند,آفتاب پرست به رنگ سبز دیده می شود.(زرد+ابی=سبز)
دذ  نهایت در زیر این لایه منشور مانند,لایه دیگری از سلول های رنگ دانه دار قرار دارند که حاوی رنگ دانه های سیاه به نام <ملانین>هستند.
به همین دلیل به سلول های این لایه,<ملانوفور>می گویند.
نقش این لایه,در ایجاد تیرگی و روشنی رنگ پوست است(مثلاً ایجاد رنگ سبز تیره یا روشن.)
حالت های مختلفی که از ترکیب شدن رنگ دانه های این لایه ها با یکدیگر به وجود می ایند,باعث تغییر رنگ آفتاب پرست می شود.
گونه های مختلف آفتاب پرست ها می توانند رنگ پوست خود را به رنگ های صورتی, قرمز روشن و تیره, سبز روشن و تیره, آبی روشن و تیره, نارنجی, بنفش,سیاه, قهوه ای,زرد,فیروزه ای در آورند.


نوشته شده در تاریخ جمعه 26 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات() 

نهنگ های گوژپشت از خطر انقراض گریختند

در سال 1966 و در پایان دوران صید تجاری نهنگها,تعداد نهنگ های گوژ پشتی که در اقیانوس آرام شمالی زندگی می کردند,تنها به 1400 عدد می رسید.
اما امروزه به مدد ممنوعیت جهانی شکار نهنگ, محققان می گویند که حداقل 21 هزار نهنگ گوژپشت در تمام دنیا زندگی می کنند و براساس گزارشی حتی ممکن است تعداد آنها بیشتر از این هم باشد.
بر اساس پروژه ویژه ای که<ساختار جمعیتی,میزان فراوانی و وضعیت نهنگ گوژ پشت>نام دارد,تعداد نهنگ ها طی سه سال متوالی بازشماری شده.در این پروژه سه ساله که از سال2004 آغاز شد,گروهی شامل صدها دانشمند از سراسر جهان,باله دمی بیش از 18 هزار نهنگ گوژ پشت را از آلاسکا تا گوآتمالا و از فیلیپین تا روسیه عکس براداری کردند.
این شاخص در نهنگ های گوزپشت همانند اثر انگشت در انسان منحصر به فرد است وحاوی نوعی طرح رنگ امیزی مخصوص است.
دانشمندان برای بر آورد تعداد نهنگ های گوژپشت,عکس های گرفته شده از نهنگ های گوژپشت شمال اقیانوس ارام (در اطراف حاشیه اقیانوس آرام,از کالیفرنیا تا کامچاتکا)را با عکس های گرفته شده از نهنگهای گوژپشت جنوب اقیانوس ارام , مقایسه کردند.
(نهنگ ها برای زاد و ولد به این نواحی که پنج هزار کیلومتر دورتر است,می روند.)آنها در ادامه از تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات عکاسی های انجام شده به عدد 21 هزار رسیدند.
رقم 21 هزار نشان می دهد که جمعیت این نهنگ ها از زمان ممنوعیت صید آنها آفزایش بسیار چشمگیری یافته است,هر چند که بعضی از دانشمندان معتقدند که با ادامه روند فعلی می توان در آینده ای نزدیک به عدد 125 هزار نهنگ گوز پشت در سراسر جهان نیز دست یافت.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات() 

ارواح شب در سراشیبی انقراض

زیست شناسان هشدار دادند که نسل لمورها به دلیل شکار بی رویه در معرض خطر نابودی قرار دارد.
لمور ها که موجوداتی بی آزار بوده و چشم هایی درخشان دارند,اکنون مورد ظلم واقع شده اند.
بررسی های انجام شده نشان داده اند.تغییرات سریع اجتماعی در ماداگاسکار,نظام اعتقادی بومی را که تاکنون از این حیوانات محافظت می کرد, دستخوش دگرگونی کرده است.
لمور ها در سنت ماداگاسکاری موجودات مقدسی هستند و بر اساس افسانه های کهن,قدرت های خارق العاده دارند.
اکنون با افزایش مهاجرت و ناخالصی فرهنگی,این سنت ها دچار تردید شده و تقاضای بالای گوشت نیز باعث شده است که این حیوانات, قربانیان شکار غیرقانونی شوند.
اگه چه شکار لمورها از سال1960ممنوع شده,اما شکار غیرقانونی در حال افزایش است,به گونه ای که در بعضی مناطق ماداگاسکار,لمورها کاملاً حذف شده اند.
معضی از گونه های در خطر انقراض به زیر 500نمونه رسیده اند و اگر این روند متوقف نشود,ظرف 20 سال اینده تمام این گونه ها نابود می شوند.
عواقب این انقراض نه تنها برای تنوع زیستی بلکه برای صنعت گردشگری نیز ممکن است ویرانگر باشد چرا که لمور, نماد این جزیره و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری منطقه است.
بررسی ها نشان می دهند  که علاوه بر لمورها,حدود 500 گونه پستاندار در دهکده ها فروخته یا مصرف شده اند که 246 گونه محافظت شده,121 گونه لمور ایندریو 9 گونه لمور سیاه و سفید بسیار نادر تشکیل شده اند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات() 

کبوترها پرندگان,ریاضی دان

نتایج تحقیقات رفتارشناسان نیوزلندی نشان می دهد که کبوترها هم مثل میمون ها و هم اندازه انها ریاضی را می فهمند و می توانند اعداد را مرتب کنند.
محققان نیوزلندی به سرپرستی دکتر<دامیان اسکارف>روان شناس دانشگاه <اوتاگو>در نیوزلند نتایج شگفت انگیزی را درباره گروهی از <پرنگان ریاضی دان>به نام <کبوتر>در مجله علمی ساینس منتشر کردند.
گفتنی است توانایی درک مفاهیم انتزاعی از جملهخ اعداد,تا کنون فقط در عده کمی از حیوانات مثل میمون ها شناخته شده بود.
اکنون با این تحقیقات,مدارک جدیدی به دست آمده که نشان می دهد تعداد ریاضی دانان دنیای حیوانات بیش از آن است که تا کنون گمان می کردیم.
حدود 15 سال پیش نتایج یک پژوهش در مجله ساینس منتشر شد که نشان می داد میمون های ماکاکو(میمون های دم کوتاه)  می توانند تصاویر را بر مبنای شماره ای که بر روی هر یک از آنها نوشته شده است,مرتب کنند.
این محققان نیوزلندی با استفاده از همان روش,تحقیق دیگری را روی سه کبوتر انجام دادند و در نهایت شگفتی دریافتند که کبوتر ها هم , چنین توانایی هایی دارند.
دکتر<اسکارف>و همکارانش, ابتدا پرندگان را در جعبه هایی که از داخل با صفحات لمسی رایانه ای تجهیز شده بود, قرار دادند.
یک مجموعه سه تایی از عکس هم محتوای یک,دو و سه شکل یکسان در برابر این کبوترها قرار داده شد.
آنها برای مرتب کردن عکس ها (به کمک نوک زدن روی صفحه لمسی) به نحوی که ترتیب صعودی اعداد در آنها رعایت شود,جایزه می گرفتند.
محققان برای بررسی احتمال واکنش بصری کبوترها از نشانه هایی به جز اشکال مشابه, از تصاویری که محتوای مخلوطی از اشکال مختلف,آن هم با ابعاد,رنگها و مساحت های متفاوت بودند,استفاده کردند.
این کار برای وادار کردن کبوترها به کاربرد عددها به جای دیگر محرکهای حسی بود.
محققان در ادامه دست به ازمایش توانایی کبوتر ها برای مرتب کردن دو عدد کاملاً تازه از بین یک تا 9 زدند و متوجه شدند که این پرندگان در 74 درصد موارد,این جفت ها را به درستی چیده اند.
دکتر <اسکارف>در این باره می گوید:<هر چند کبوترها توانایی مشابهی نسبت به میمون ها نشان می دهند, اما زمان بیشتری را (حدود یک سال,در مقایسه با مهلت دو ماهه میمون ها)صرف یادگیری می کنند.
در واقع باید نمونه های بسیار زیادی را نشانشان داد تا بفهمند متغیر اصلی,تعداد شکل هاست,حال آنکه میمون ها برای یادگیری چنین چیزهایی بهتر عمل می کنند.>

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: مطالبی در مورد حیوانات،     |
نظرات() 

فرزند خواندگی میمون کوچولو توسط پلنگی که مادرش را شکار کرد

[http://www.aparat.com/v/1854b28645a601c796bc3b0b917ca3fd78450]

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 اسفند 1390    | توسط: farzad    | طبقه بندی: فیلم حیوانات،     |
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic